Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
- Authorized Quantum dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Quantum WR63-3648GY wire shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Quantum WR63-3648GY 48 Inch Wire Shelving Unit Antimicrobial Gray Finish
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WR63-3648GY |
| Manufacturer Part # | WR63-3648GY |
| Shelves | (4) Shelves |
| Height | 63" High |
| Width (side - side) | 48" Wide |
| Ships | Knocked Down |
| Depth (front - back) | 36" Deep |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Type | Stationary, Starter Unit |
| Finish | Epoxy Coated, Gray |
| Height | 63" |
| Width | 48" |
| Depth | 36" |
| Weight | 106 lbs |
| UPC | 651588139189 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WR63-3648GY, Wire Shelving Starter Kit, 48"W x 36"D x 63"H, 600 - 800 lb. capacity, includes (4) wire shelves & (4) posts, gray epoxy antimicrobial finish, NSF, shipped KD
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
