  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR63-1248GY wire shelving units
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
Quantum WR63-1248GY 48 Inch Wire Shelving Starter Kit Gray Epoxy Finish
Quantum  |  MFG #: WR63-1248GY  |  Item #: 509935
Item: #509935
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR63-1248GY
Manufacturer Part # WR63-1248GY
Height 63" High
Shelves (4) Shelves
Depth (front - back) 12" Deep
Ships Knocked Down
Width (side - side) 48" Wide
Finish Epoxy Coated, Gray
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Type Stationary, Starter Unit
Height 63"
Width 48"
Depth 12"
Weight 52 lbs
UPC 651588100882
NSF Yes
About this item
Product Details
Top Quantum WR63-1248GY Features
  • Capacity: Supports 600 - 800 lb. per unit for heavy storage needs
  • Material grade: Epoxy-coated wire enhances durability and sanitation
  • Ease of maintenance: Knocked-down shipping simplifies setup and cleaning
  • Design for workflow: Modular shelving suits quick reorganization in commercial kitchens
  • Application: Fits well in food prep areas and storage rooms requiring high capacity
Quantum WR63-1248GY Technical Specs
  • Dimensions: 48" W x 12" D x 63" H for optimal vertical storage