  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR54-3648GY wire shelving units
Quantum WR54-3648GY 48 Inch Wire Shelving Unit Gray Epoxy Antimicrobial
Quantum  |  MFG #: WR54-3648GY  |  Item #: 508065
Item: #508065
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR54-3648GY
Manufacturer Part # WR54-3648GY
Type Stationary, Starter Unit
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Finish Epoxy Coated, Gray
Ships Knocked Down
Width (side - side) 48" Wide
Depth (front - back) 36" Deep
Shelves (4) Shelves
Height 54" High
Height 54"
Width 48"
Depth 36"
Weight 104 lbs
UPC 651588139004
Product Details
Top Quantum WR54-3648GY Features
  • Functionality: Supports up to 800 lbs. for heavy ingredient storage
  • Durability traits: Epoxy-coated steel resists corrosion and microbial growth
  • Ease-of-use: Knock-down shipping simplifies assembly and repositioning
  • Real-world fit: Ideal for pantry and prep area organization
  • Workflow benefit: Modular shelving streamlines inventory management
Quantum WR54-3648GY Technical Specs
  • Dimensions: 48" W x 36" D x 54" H