  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR54-2436P wire shelving units
Quantum WR54-2436P 36 Inch Wire Shelving Starter Kit with 4 Shelves and Posts
Quantum  |  MFG #: WR54-2436P  |  Item #: 509921
Item: #509921
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR54-2436P
Manufacturer Part # WR54-2436P
Type Stationary, Starter Unit
Depth (front - back) 24" Deep
Posts/Uprights (4) Posts / Uprights
Width (side - side) 36" Wide
Ships Knocked Down
Shelves (4) Shelves
Finish Epoxy Coated, Green
Height 54" High
Height 54"
Width 36"
Depth 24"
Weight 64 lbs
UPC 651588179796
Product Details
Top Quantum WR54-2436P Features
  • Heavy-duty capacity: Supports between 600-800 lbs. per unit for bulk storage
  • Corrosion-resistant material: Epoxy-coated steel for longevity in damp environments
  • Antimicrobial finish: Green epoxy finish reduces microbial growth and simplifies cleaning
  • Easy assembly and maintenance: Knocked-down shipping and included hardware streamline setup
  • Versatile configuration: Adjustable shelves compatible with various storage heights and items
Quantum WR54-2436P Technical Specs
  • Dimensions: 36" W x 24" D x 54" H