  • Fast shipping available on in-stock Quantum WR54-1872SG wire shelving units
Quantum WR54-1872SG 72 Inch Solid Shelving Stationary Starter Kit Galvanized Steel and Chrome
Quantum  |  MFG #: WR54-1872SG  |  Item #: 628869
Item: #628869
Technical details
Manufacturer Quantum
Model Number WR54-1872SG
Manufacturer Part # WR54-1872SG
Shelves (4) Shelves
Depth (front - back) 18" Deep
Height 54" High
Ships Knocked Down
Width (side - side) 72" Wide
Height 54"
Width 72"
Depth 18"
Weight 92 lbs
UPC 651588253939
Product Details
Top Quantum WR54-1872SG Features
  • Heavy-duty galvanized steel shelves: resist corrosion in moist environments.
  • Chrome posts finish: enhances durability and cleanability in commercial kitchens.
  • Approximate weight: 92 lbs for easy installation and repositioning.
  • Consistent dimensions: 72" W x 18" D x 54" H suit various storage needs.