FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
- Authorized Quantum dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Quantum WR12-101_RED wire shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Quantum WR12-101_RED Bin Wire Shelving System 36"W X 12"D X 74"H Overall Size
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | WR12-101_RED |
| Manufacturer Part # | WR12-101_RED |
| Depth (front - back) | 12" Deep |
| Width (side - side) | 36" Wide |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Type | Stationary Unit |
| Ships | Knocked Down |
| Height | 74" High |
| Height | 74" |
| Width | 36" |
| Depth | 12" |
| Weight | 114 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, WR12-101_RED, Bin Wire Shelving System, 36"W x 12"D x 74"H overall size, 800 lb. capacity per shelf, includes: (12) wire shelves, (4) posts, and (88) QSB101 bins, available in multiple color, chrome plated finish