FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Quantum wire shelving units.
- Authorized Quantum dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Quantum RWR72-1842LD_BLACK wire shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Quantum RWR72-1842LD_BLACK Convenient Shelving Unit Pack 4-tier 42"W X 18"D X 72"H
| Manufacturer | Quantum |
|---|---|
| Model Number | RWR72-1842LD_BLACK |
| Manufacturer Part # | RWR72-1842LD_BLACK |
| Height | 72" High |
| Ships | Knocked Down |
| Finish | Chrome Finish |
| Depth (front - back) | 18" Deep |
| Type | Stationary Unit |
| Shelves | (4) Shelves |
| Width (side - side) | 42" Wide |
| Posts/Uprights | (4) Posts / Uprights |
| Height | 72" |
| Width | 42" |
| Depth | 18" |
| Weight | 42 lbs |
| UPC | 651588044049 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Quantum, RWR72-1842LD_BLACK, Convenient Shelving Unit Pack, 4-tier, 42"W x 18"D x 72"H, 300 lb. load capacity per shelf, includes: (4) wire shelves, (4) posts, & (4) packs of split sleeves (4 pairs each), chrome plated finish, NSF, shipped KD
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
