FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Ovention conveyor electric ovens.
- Authorized Ovention dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Ovention CONVEYOR C2600 conveyor electric ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Ovention CONVEYOR C2600 C2600 Precision Impingement Conveyor Oven Ventless Rapid Cook
| Manufacturer | Ovention |
|---|---|
| Model Number | CONVEYOR C2600 |
| Manufacturer Part # | CONVEYOR C2600 |
| Exhaust | Ventless |
| Oven Width | 31" - 48" |
| Deck Qty | Single Deck |
| Type | Countertop |
| Height | 20.24" |
| Width | 60.13" |
| Depth | 43" |
| Weight | 356 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH | Yes |
| Made in USA | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Ovention, CONVEYOR C2600, C2600 Precision Impingement Conveyor Oven, ventless, rapid cook, countertop, stackable design (requires stacking kit), 26” wide belt, 21" cooking chamber, touch screen display, built-in self-diagnostics, USB menu upload, smart voltage technology, cool to touch 430 stainless steel exterior, 304 stainless steel interior, cULus, UL EPH, Made in USA
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.

