FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan merchandiser refrigerators.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 59133 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 59133 (RE-CN-0009EB-HC) Aurora Display Refrigerator Reach-in One-section
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 59133 |
| Manufacturer Part # | 59133 |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | Black |
| Size | 1 Section |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Height | 63" |
| Width | 21.7" |
| Depth | 21.7" |
| Weight | 225 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 59133, (RE-CN-0009EB-HC) Aurora Display Refrigerator, reach-in, one-section, bottom mount self-contained refrigeration, 9 cu.ft (254 liters) capacity, 33°F to 41°F (0.5°C to 5°C), hinged glass door, (4) adjustable plastic coated shelves, digital temperature control, automatic defrost, stainless steel interior & exterior, aluminum back, black, R290 Hydrocarbon refrigerant, 120v/60/1-ph, 2.9 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation (shipped on pallet)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
