Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan refrigerated back bar coolers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 51062 refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 51062 (BB-CN-0020-GY) Refrigerated Back Bar Cooler Reach-in Three-section
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 51062 |
| Manufacturer Part # | 51062 |
| Door Qty | 3 Doors |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Door Type | Glass Door(s) |
| Door Swing | Sliding Door(s) |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Height | 35.63" |
| Width | 72.75" |
| Depth | 24.34" |
| Weight | 361 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 51062, (BB-CN-0020-GY) Refrigerated Back Bar Cooler, reach-in, three-section, side mount self-contained refrigeration, 72"W, 33°F to 41°F (0.5°C to 5°C) temperature range, 19.6 cu. ft., holds (1152) 12 oz. cans or (3) kegs or (624) 12 oz. bottles, electronic control system, (6) adjustable PVC coated shelves, (3) sliding glass doors, LED interior lighting, stainless steel counter top & interior, black vinyl on steel exterior, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 3.96 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
