FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan merchandiser refrigerators.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 50124 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 50124 (RE-CN-54R-HC) Merchandiser Refrigerator Reach-in Two-section
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 50124 |
| Manufacturer Part # | 50124 |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Size | 2 Section |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Height | 82.2" |
| Width | 54" |
| Depth | 28" |
| Weight | 413.6 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 50124, (RE-CN-54R-HC) Merchandiser Refrigerator, reach-in, two-section, bottom mount self-contained refrigeration, 35.5 cu.ft (1005 liters) interior capacity, 33°F to 40°F (0.5°C to 4.4°C), (2) self-closing hinged glass doors, (8) adjustable plastic coated shelves, digital temperature control, LED lighting, automatic defrost, stainless steel exterior, black, R290 Hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1-ph, 4.5 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation (shipped on pallet)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
