FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan merchandiser refrigerators.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 50123 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 50123 (RE-CN-29R-HC) Merchandiser Refrigerator Reach-in One-section
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 50123 |
| Manufacturer Part # | 50123 |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Size | 1 Section |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Height | 82.2" |
| Width | 30" |
| Depth | 26.3" |
| Weight | 268.4 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 50123, (RE-CN-29R-HC) Merchandiser Refrigerator, reach-in, one-section, bottom mount self-contained refrigeration, 16.3 cu.ft (461 liters) interior capacity, 33°F to 40°F (0.5°C to 4.4°C), self-closing hinged glass door, (4) adjustable plastic coated shelves, digital temperature control, LED lighting, automatic defrost, stainless steel exterior, black, R290 Hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1-ph, 3.4 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation (shipped on pallet)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
