FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan dipping ice cream display cases.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 50120 dipping ice cream display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 50120 (FR-CN-0047) Ice Cream Dipping Display 47"W (8) 3 Gallon Tub Capacity
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 50120 |
| Manufacturer Part # | 50120 |
| Top Display Glass | Slanted Glass |
| Width (side - side) | 37" - 48" |
| Exterior Finish | All White Exterior |
| Height | 51.4" |
| Width | 47.2" |
| Depth | 27.7" |
| Weight | 350 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 50120, (FR-CN-0047) Ice Cream Dipping Display, 47"W, (8) 3 gallon tub capacity, (4) storage, (4) shelves, sliding door with lock, sneeze guard, automatic defrost, white exterior, casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1-ph, 5.16 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
