FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan reach-in refrigerators.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 50118 reach-in refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 50118 (RE-CN-0029G-TM) Refrigerator Reach In One-section
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 50118 |
| Manufacturer Part # | 50118 |
| Interior Finish | All Stainless Steel Interior |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Door Type | Glass (display) |
| Door Style | Full Hinged |
| Size | 1 Section |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 81.7" |
| Width | 29" |
| Depth | 32.2" |
| Weight | 328 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 50118, (RE-CN-0029G-TM) Refrigerator, reach in, one-section, 21.5 cu. ft., top mount self-contained refrigeration, 33°F to 40°F (0.5°C to 4.4°C) temperature range, digital temperature controller, hinged glass door, (3) adjustable plastic coated shelves, LED interior lighting, automatic defrost, stainless steel interior & exterior, casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1-ph, 2.88 amps, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR® (shipped on pallet)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
