FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan refrigerated chef bases.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 50112 refrigerated chef bases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 50112 (RE-CN-0048-C) Refrigerated Chef Base/Equipment Stand 48" W 8.5 Cu. Ft. (240L)
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 50112 |
| Manufacturer Part # | 50112 |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Width | 37" - 48" Wide |
| Drawer Qty | 2 Drawers |
| Height | 26" |
| Width | 48" |
| Depth | 32" |
| Weight | 258 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 50112, (RE-CN-0048-C) Refrigerated Chef Base/Equipment Stand, 48" W, 8.5 cu. ft. (240L), (2) drawers, 33°F to 40°F (0.5°C to 4.4°C) temperature range, 1-3/4" thick stainless steel top, 617 lb. max weight capacity, side mount self-contained refrigeration, stainless steel construction, 4" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, 4.32 amps, cETLus, ETL-Sanitation (shipped on pallet)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
