FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan pizza prep table refrigerated counters.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 49299 pizza prep table refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 49299 (PT-CN-2400-2D) Refrigerated Pizza Prep Table Three-section Side Mount Self-contained Refrigeration
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 49299 |
| Manufacturer Part # | 49299 |
| Work Surface Finish | Composite Cutting Board |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| No of Doors | 2 Doors |
| Width (side - side) | 85" - 96" Wide |
| No of Drawers | 2 Drawers |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Access Type | Doors & Drawers |
| Sections | 3 Section |
| Height | 41.8" |
| Width | 94.1" |
| Depth | 32.3" |
| Weight | 439 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 49299, (PT-CN-2400-2D) Refrigerated Pizza Prep Table, three-section, side mount self-contained refrigeration, 94"W, 32.0 cu.ft. interior capacity, 33°F to 41°F (0.6°C to 5°C) temperature range, electronic control system, accommodates (12) 1/3 pans, (3) rail covers, full sized cutting board, (2) hinged solid doors, (3) shelves, (2) drawers, stainless steel interior & exterior, 4" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 110-120v/60/1-ph, 2.5 amps, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
