Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan countertop food pan warmers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48803 countertop food pan warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48803 (FW-CN-0123) Bain Marie Countertop 36"W X 14"D X 12"H
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48803 |
| Manufacturer Part # | 48803 |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Construction | Stainless Steel |
| Compartments | 3 Compartment |
| Height | 12" |
| Width | 36" |
| Depth | 14" |
| Weight | 39 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48803, (FW-CN-0123) Bain Marie, countertop, 36"W x 14"D x 12"H, adjustable thermostatic control, 85°F and 175°F (29.4°C and 79.4°C) temperature range, includes (3) half-size pans (4" deep), clear lids, glass sneeze guard, stainless steel construction, 1.5kW, 120v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, cCSAus, CSA-Sanitation (shipped on pallet)
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
