FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan electric meat bone saws.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48786 electric meat bone saws
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48786 (BS-CN-2020-S) Band Saw Floor 80" Blade
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48786 |
| Manufacturer Part # | 48786 |
| Blade Size | 80" Blade |
| Horsepower | 2 HP |
| Height | 62" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 26.5" |
| Weight | 341 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48786, (BS-CN-2020-S) Band Saw, floor, 80" blade, 7-9/10"H x 12"W cutting capacity, adjustable blade speed, fixed cutting table, stainless steel construction, 2 HP, 220v/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
