RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan split pot floor model gas fryers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48639 split pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48639 (CE-CN-F4D-LP) Fryer LP Gas Floor Model
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48639 |
| Manufacturer Part # | 48639 |
| Type | Restaurant |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| With or without basket lifts | Without Basket(s) |
| Filter | No Filter |
| Height | 45.3" |
| Width | 21" |
| Depth | 34.4" |
| Weight | 225 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48639, (CE-CN-F4D-LP) Fryer, LP gas, floor model, (2) 37 lb. capacity tanks, (4) tube burners, (2) fry baskets, high-limit temperature protection at 450°F (232°C), with, automatic gas cutoff, stainless steel construction, (4) adjustable stainless steel legs, 120,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CSA-Sanitation
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
