FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan wall mounted shelving.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48576 wall mounted shelving
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48576 (48576) Shelf Wall-mounted 84"W X 14"D
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48576 |
| Manufacturer Part # | 48576 |
| Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 84" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Type | 400 Series |
| Depth (front - back) | 14" |
| Height | 7.7" |
| Width | 84" |
| Depth | 14" |
| Weight | 26.4 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48576, (48576) Shelf, wall-mounted, 84"W x 14"D, 1-1/2"H rear up-turn, 18/430 stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
