FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan countertop refrigerated display cases.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48569 countertop refrigerated display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48569 (RE-CN-250-1) Refrigerated Display Case Countertop 60”W
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48569 |
| Manufacturer Part # | 48569 |
| Service Type | Self-service |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Doors | Sliding Glass |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Width (side - side) | 55" - 60" |
| Shelf Quantity | 2 Shelves |
| Height | 27" |
| Width | 60" |
| Depth | 23.1" |
| Weight | 277.7 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48569, (RE-CN-250-1) Refrigerated Display Case, countertop, 60”W, self-service, 8.01 cu.ft. capacity, front & rear glass doors, square sloped, 32-53.6 °F (0-12 °C) temperature range, stainless steel interior & exterior, black, 360 watt, 110-120v/ 60/1-ph, 3.4 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
