FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan blender station underbar ice bin and cocktail stations.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48405 blender station underbar ice bin and cocktail stations
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48405 (48405) Bubble Tea Station 27"W X 30"D X 34"H (4) Swing Doors
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48405 |
| Manufacturer Part # | 48405 |
| Cold Plate | Without Cold Plate |
| Splash | 6" Splash |
| Width (side - side) OA | 67" - 72" |
| Depth (front - back) OA | 30" |
| Ice Bin Location | Ice Bin - Center |
| Construction | Stainless Steel |
| Blender Unit Type | With Sink |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 30" |
| Weight | 408 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48405, (48405) Bubble Tea Station, 27"W x 30"D x 34"H, (4) swing doors, (2) 15" wide x 15" front-to-back x 10" deep sinks, 6"H backsplash, drop-in ice bin with sliding cover, perforated drainage panels, overshelf, 16-gauge 304 stainless steel construction NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
