Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan electric food slicers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48391 electric food slicers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48391 (330 IK US) Trento Manconi Kolossal Meat Slicer Electric Manual
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48391 |
| Manufacturer Part # | 48391 |
| Drive | Gear |
| Knife Diameter | 13" |
| Feed | Angle/gravity |
| Construction | Aluminum |
| Horsepower (approximate) | 1/2 HP |
| Operation | Manual Feed |
| Height | 25.4" |
| Width | 31.2" |
| Depth | 24.5" |
| Weight | 137 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in Italy | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48391, (330 IK US) Trento Manconi Kolossal Meat Slicer, electric, manual, gravity feed, 13" dia. blade, gear driven, polished aluminum body, 0.48 HP, 360 watt, 120v/60/1-ph, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, Made in Italy
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
Made in Italy
This product is crafted in Italy.
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
