FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan open refrigerated display merchandisers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 48266 open refrigerated display merchandisers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 48266 (RS-CN-0700-B) Grab-and-Go Refrigerated Showcase Open 48"W
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 48266 |
| Manufacturer Part # | 48266 |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Display | 5-tier Of Shelves |
| Exterior Finish | Black |
| Interior Finish | Black |
| Width | 43" - 48"W |
| Design | Vertical Case |
| Height | 79" - 96"H |
| Height | 81.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 30.1" |
| Weight | 469.6 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 48266, (RS-CN-0700-B) Grab-and-Go Refrigerated Showcase, open, 48"W, 24.7 cu.ft. (700 L) capacity, 35.6° to 50°F temperature range, digital temperature controller & display, LED interior lighting, (5) adjustable shelves, automatic defrost, pull-down night curtain, self-contained refrigeration, (4) casters (2 with brakes), R290 Hydrocarbon refrigerant, black, 2650 watts, 220v/60/1-ph, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
