Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan wall and splash mount faucets.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 47821 wall and splash mount faucets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 47821 (47821) Bar Sink Faucet Wall Mount 10″ Swing Spout & 4″ Centers
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 47821 |
| Manufacturer Part # | 47821 |
| Spout Length (overall) | 10 - 11" Spout |
| Mounting | Wall Mount |
| Spout / Nozzle Type | Standard Swing / Swivel Spout |
| Faucet Centers | 4" Centers |
| Height | 3" |
| Width | 14" |
| Depth | 5" |
| Weight | 2 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 47821, (47821) Bar Sink Faucet, wall mount, 10″ swing spout & 4″ centers, cCSAus, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
