Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan equipment stands.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 47696 equipment stands
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 47696 (47696) Equipment Stand 36"W X 30"D Stainless Steel Top With 2" Upturn On Rear & Sides
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 47696 |
| Manufacturer Part # | 47696 |
| Width (side - side) | 36" - 38" Wide |
| Height | 13 - 24" High |
| Base Type | Undershelf |
| Depth (front - back) | 25 - 30" Deep |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Height | 24" |
| Width | 30" |
| Depth | 36" |
| Weight | 48 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 47696, (47696) Equipment Stand, 36"W x 30"D, stainless steel top with 2" upturn on rear & sides, stainless steel undershelf & (4) legs, adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
