Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan infrared thermometers.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 47223 infrared thermometers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 47223 (47223) Infrared Thermometer 26° To 608°F (-32° To 320°C) Temperature Range
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 47223 |
| Manufacturer Part # | 47223 |
| Maximum Temperature | 550°F (300°C) (and Up) |
| Minimum Temperature | -26°F (-32°C) |
| Height | 1.5" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 2.6" |
| Weight | 0.25 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 47223, (47223) Infrared Thermometer, -26° to 608°F (-32° to 320°C) temperature range, 1" LCD display with backlight, laser on/off, auto power off function, includes (2) AAA batteries, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
