FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Omcan gas restaurant ranges 36 inch.
- Authorized Omcan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Omcan 46026 gas restaurant ranges 36 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Omcan 46026 (CE-CN-0002-GN) Restaurant Range Natural Gas 36"W
| Manufacturer | Omcan USA |
|---|---|
| Model Number | 46026 |
| Manufacturer Part # | 46026 |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front |
| Top | (2) Open Burners, (1) 24" Griddle |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Base | (1) Standard Oven |
| Height | 60" |
| Width | 36" |
| Depth | 32.5" |
| Weight | 507 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Omcan USA, 46026, (CE-CN-0002-GN) Restaurant Range, natural gas, 36"W, (2) burners, 24" griddle right, cast iron grates, standard oven, 250°F to 550°F temperature range, pull-out crumb tray, back riser with shelf, stainless steel front, galvanized sides, adjustable legs, 171,000 BTU total, cETLus, ETL-Sanitation (shipped on pallet)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
