Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Nemco strip type heat lamps.
- Authorized Nemco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Nemco 6150-54 strip type heat lamps
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Nemco 6150-54 Bar Heater 54" X 6-3/4"x 2-3/4" Infrared Heating Element
| Manufacturer | Nemco Food Equipment |
|---|---|
| Model Number | 6150-54 |
| Manufacturer Part # | 6150-54 |
| Finish | Aluminum |
| Length | 49 - 54" |
| Size | Single |
| Type | Lighted |
| Height | 2.75" |
| Width | 54" |
| Depth | 6.75" |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Nemco Food Equipment, 6150-54, Bar Heater, 54" x 6-3/4"x 2-3/4", infrared heating element, with (1) on/off toggle switch, indicator light, aluminum shell, 120v/60/1-ph, 1250 watts, 10.4 amps, cETLus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
