FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for NBR Equipment stainless steel top work tables 63-72 inch.
- Authorized NBR Equipment dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock NBR Equipment TS4-7230-X stainless steel top work tables 63-72 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
NBR Equipment TS4-7230-X Premium Work Table 72"W X 30"D X 35-1/4"H Overall Size
| Manufacturer | NBR Equipment |
|---|---|
| Model Number | TS4-7230-X |
| Manufacturer Part # | TS4-7230-X |
| Width (side - side) | 72" Wide (side - Side) |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Table Edge Type | Square / Flat Edge |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Top Gauge | 14 Gauge Top |
| Height | 35.25" |
| Width | 72" |
| Depth | 30" |
| Weight | 81 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
NBR Equipment, TS4-7230-X, Premium Work Table, 72"W x 30"D x 35-1/4"H overall size, 14/304 stainless steel flat top, straight turndown on all sides, (4) stainless steel legs, side & rear cross bracing, & adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
