FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for NBR Equipment stainless steel top work tables 73-84 inch.
- Authorized NBR Equipment dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock NBR Equipment TG-8424R5-X stainless steel top work tables 73-84 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
NBR Equipment TG-8424R5-X 84 Inch Work Table Stainless Steel Top with Backsplash
| Manufacturer | NBR Equipment |
|---|---|
| Model Number | TG-8424R5-X |
| Manufacturer Part # | TG-8424R5-X |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Table Edge Type | Square / Flat Edge |
| Width (side - side) | 84" Wide (side - Side) |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Height | 40.75" |
| Width | 84" |
| Depth | 24" |
| Weight | 116 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
NBR Equipment, TG-8424R5-X, Economy Work Table, 84"W x 24"D x 40-3/4"H overall size, 18/430 stainless steel top with 5"H backsplash, straight turndown on sides, (6) galvanized steel legs, side & rear cross bracing, with adjustable plastic bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
