FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for NBR Equipment wall-mounted overshelves with pot racks.
- Authorized NBR Equipment dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock NBR Equipment PS-1696 wall-mounted overshelves with pot racks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
NBR Equipment PS-1696 Shelf Wall Mount With Pot Rack 96"W X 16"D
| Manufacturer | NBR Equipment |
|---|---|
| Model Number | PS-1696 |
| Manufacturer Part # | PS-1696 |
| Depth (front - back) | 16" |
| Bar Design | Single |
| Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 85" - 96" |
| Gauge | 18 Gauge |
| Height | 13" |
| Width | 96" |
| Depth | 16" |
| Weight | 45.4 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
NBR Equipment, PS-1696, Shelf, wall mount with pot rack, 96"W x 16"D, includes (4) stainless steel hooks, 1/2"H rear up-turn, (1) WS-1696 + (1) PR-WS96,18/304 stainless steel construction, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
