FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro wall grid shelving units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro SW-2148S4-72-BASE wall grid shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro SW-2148S4-72-BASE SmartWall Life Tall Base Kit Type 304 Stainless Steel Components: (1) Wall Track
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SW-2148S4-72-BASE |
| Manufacturer Part # | SW-2148S4-72-BASE |
| Type | Wall Mount, Starter Unit |
| Height | 71.75" |
| Width | 56" |
| Weight | 43.83 lbs |
| UPC | 0-41105-04009-6 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SW-2148S4-72-BASE, SmartWall Life Tall Base Kit, type 304 stainless steel components: (1) wall track, (2) uprights, (4) shelf supports, (1) 24 x 36 wire grid, (2) 18 x 36 all polymer MetroMax 4 shelves with adapters, NSF (ships in one box)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
