FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro wall grid shelving units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro SW-1872S4-30-SINK wall grid shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro SW-1872S4-30-SINK SmartWall Life Complete Kit For Sinks Double-wide One-tier. Type 304 Stainless Steel Components: Wall Tracks
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SW-1872S4-30-SINK |
| Manufacturer Part # | SW-1872S4-30-SINK |
| Type | Wall Mount, Starter Unit |
| Height | 31.25" |
| Width | 80" |
| Weight | 42.34 lbs |
| UPC | 0-41105-03998-4 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SW-1872S4-30-SINK, SmartWall Life Complete Kit for Sinks, double-wide, one-tier. type 304 stainless steel components: wall tracks, uprights, shelf supports, wire grids, accessories, and (2) MetroMax 4 all polymer shelves with adapters, NSF (see spec sheet for components) (ships in one box)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
