FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro wall grid shelving units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro SW-1872K4-85-5TIER wall grid shelving units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro SW-1872K4-85-5TIER SmartWall Tall Wall Shelving Kit Double-wide Five-tier
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SW-1872K4-85-5TIER |
| Manufacturer Part # | SW-1872K4-85-5TIER |
| Type | Wall Mount, Starter Unit |
| Height | 84.75" |
| Width | 80" |
| Weight | 40.03 lbs |
| UPC | 0-41105-04050-8 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SW-1872K4-85-5TIER, SmartWall Tall Wall Shelving Kit, double-wide, five-tier, components include wall tracks, uprights, shelf supports, and (10) wire shelves with corner hole plugs, Metroseal Gray finish, NSF (see spec sheet for components) (ships in one box)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
