Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro security units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial janitorial supplies and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro SEC56VK4-2SE security units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro SEC56VK4-2SE Super Erecta® Security Unit Mobile Metroseal 3™ Gray Epoxy-coated Corrosion-resistant Finish With Microban® Antimicrobial Protection
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SEC56VK4-2SE |
| Manufacturer Part # | SEC56VK4-2SE |
| Intermediate Shelves | 2 Shelves |
| Construction | Wire |
| Finish | Epoxy Coated, Gray |
| Depth (front - back) | 27" |
| Type | Mobile |
| Width (side - side) | 65" |
| Height | 67" |
| Height | 67.94" |
| Width | 65" |
| Depth | 27.25" |
| Weight | 234.2 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SEC56VK4-2SE, Super Erecta® Security Unit, mobile, Metroseal 3™ gray epoxy-coated corrosion-resistant finish with Microban® antimicrobial protection, 65"W x 27-1/4"D x 68-1/2"H, (2) intermediate shelves, (2) 5PC & (2) 5PCB casters, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.