Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro security units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial janitorial supplies and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro SEC56EC-SL-2SE security units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro SEC56EC-SL-2SE Super Erecta® Security Unit Mobile 65"W X 28-1/2"D X 67-15/16"H
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | SEC56EC-SL-2SE |
| Manufacturer Part # | SEC56EC-SL-2SE |
| Height | 67" |
| Construction | Wire |
| Intermediate Shelves | 2 Shelves |
| Depth (front - back) | 28" |
| Finish | Chrome Finish |
| Width (side - side) | 65" |
| Type | Mobile |
| Height | 67.94" |
| Width | 65" |
| Depth | 28.5" |
| Weight | 293.75 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, SEC56EC-SL-2SE, Super Erecta® Security Unit, mobile, 65"W x 28-1/2"D x 67-15/16"H, with SlideSecure sliding door(s), (2) intermediate shelves, chrome, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
