Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro utility/bussing carts.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro MXUC1830G-25 utility/bussing carts
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro MXUC1830G-25 30 Inch Utility Cart with 2 Shelves Plastic Blue
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | MXUC1830G-25 |
| Manufacturer Part # | MXUC1830G-25 |
| Number of Shelves | 2 Shelves |
| Color | Blue |
| Construction | Plastic (unspecified) |
| Approx. Shelf Width (long side) | 30” - 34” |
| Type | Utility |
| Height | 40" |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Weight | 35.5 lbs |
| UPC | 0-41105-65722-5 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, MXUC1830G-25, MetroMax® i Utility Cart, (2) shelves, open base, shelf size 30"W x 18"D, 40"H, 900 lb. capacity, with Microban® antimicrobial product protection, stainless steel handle (4) corrosion resistant 5PCX casters with 5" (127mm) polyurethane wheels, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
