Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Metro security units.
- Authorized Metro dealer, ensuring genuine commercial janitorial supplies and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Metro MQSEC56LE-2MQ security units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Metro MQSEC56LE-2MQ MetroMax® Q Security Unit Mobile 63-1/8"W X 28-1/16"D X 68-1/2"H
| Manufacturer | Metro |
|---|---|
| Model Number | MQSEC56LE-2MQ |
| Manufacturer Part # | MQSEC56LE-2MQ |
| Intermediate Shelves | 2 Shelves |
| Construction | Wire |
| Width (side - side) | 63" |
| Height | 68" |
| Depth (front - back) | 28" |
| Type | Dolly Truck |
| Height | 68.5" |
| Width | 63.13" |
| Depth | 27.38" |
| Weight | 257.6 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Metro, MQSEC56LE-2MQ, MetroMax® Q Security Unit, mobile, 63-1/8"W x 28-1/16"D x 68-1/2"H, (2) intermediate shelves, mounted on dolly with (2) B5P & (2) B5PB casters & wraparound bumper, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
