Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Merco heated holding and warming bins.
- Authorized Merco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Merco MHL24SSL1T heated holding and warming bins
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Merco MHL24SSL1T MercoEco® EasyTouch Visual Heated Holding Cabinet With Tray Tracking Technology
| Manufacturer | Merco |
|---|---|
| Model Number | MHL24SSL1T |
| Manufacturer Part # | MHL24SSL1T |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Controls | Digital Controls |
| Height | 11" |
| Width | 37.8" |
| Depth | 14.6" |
| Weight | 120 lbs |
| cUL | Yes |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| Made in USA | Yes |
| 5-15P | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Merco, MHL24SSL1T, MercoEco® easyTouch Visual Heated Holding Cabinet with Tray Tracking Technology, electric, countertop, (2) shelves, (4) Third size 4" deep trays per shelf capacity (trays not included), Radiant upper and lower heat, top lanscape touch screen single sided control, USB, stainless steel construction, 1600 watts, 13.3 amps, 120v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.