Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Merco electric hot food serving counters.
- Authorized Merco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Merco MCG1827NNB electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Merco MCG1827NNB CrispyMax® Crisp & Ready Serving Station Countertop With Accessory Mounting Shoulder Bolts
| Manufacturer | Merco |
|---|---|
| Model Number | MCG1827NNB |
| Manufacturer Part # | MCG1827NNB |
| Base Finish | Stainless Steel |
| Type | Stationary |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 7.8" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 28.8" |
| Weight | 60 lbs |
| 5-20P | Yes |
| cULus | Yes |
| Made in USA | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Merco, MCG1827NNB, CrispyMax® Crisp & Ready Serving Station, countertop with accessory mounting shoulder bolts, double lane, heated Therma-Lock™ convective airflow, on/off switch, LED indicator, removable food tray & crumb tray, includes (1) divider, stainless steel construction, NEMA 5-20P Plug, cULus, UL EPH Classified, Made in USA
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
5-20P
This unit is equipped with a NEMA 5-20P plug.