RestaurantSupply.com is your trusted source for Marco Beverage Systems hot water dispensers.
- Authorized Marco Beverage Systems dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Marco Beverage Systems 1000665 hot water dispensers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Marco Beverage Systems 1000665 Ecoboiler PB5 Water Boiler Countertop Push Button
| Manufacturer | Marco Beverage Systems (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 1000665 |
| Manufacturer Part # | 1000665 |
| Type | Plumbed Automatic Fill |
| Controls | Digital Controls |
| Height | 18.3" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 18.2" |
| Weight | 22 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Marco Beverage Systems (Middleby), 1000665, Ecoboiler PB5 Water Boiler, countertop, push button, 1.3 gallon immediate draw off, 7.3 gallons or (156) cups per hour output, 5-1/10" tap to tray clearance, stainless steel tank, 230v, 2.8kW, cord, NEMA L6-20P, UL EPH Classified, cULus
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
UL EPH Approved
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
