RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric drop-in hot food well units.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries TW-DW-4-SL electric drop-in hot food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries TW-DW-4-SL 94 Inch Electric Hot Food Well Unit with Drain
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | TW-DW-4-SL |
| Manufacturer Part # | TW-DW-4-SL |
| Drain | With Drain |
| Controls | Digital Controls |
| Wet or Dry operation | Wet Or Dry |
| Construction | Stainless Steel Top, Corrosion Resistant Steel Exterior |
| Insulated or Non-Insulated | Insulated |
| Style | Individual Pans |
| Height | 13" |
| Width | 94.25" |
| Depth | 16" |
| cULus | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, TW-DW-4-SL, ThermalWell Hot Food Well Drop-In Unit, electric, 94-1/4"W, wet or dry operation, (4) 12" x 20" sealed hot food wells, fully insulated, individual wired remote solid state controls, stainless steel top & interior liner, galvanized exterior housing, manifold drains, cULus, ANSI/NSF 4
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
