RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric drop-in hot food well units.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries TW-D-1-SL electric drop-in hot food well units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries TW-D-1-SL 24-3/4 Inch Electric Hot Food Well Drop-In Unit
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | TW-D-1-SL |
| Manufacturer Part # | TW-D-1-SL |
| Controls | Digital Controls |
| Wet or Dry operation | Dry |
| Construction | Stainless Steel Top, Corrosion Resistant Steel Exterior |
| Drain | Without Drain |
| Insulated or Non-Insulated | Insulated |
| Style | Individual Pans |
| Height | 13" |
| Width | 24.75" |
| Depth | 16" |
| Weight | 120 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, TW-D-1-SL, ThermalWell Hot Food Well Drop-In Unit, electric, 24-3/4"W, Dry operation Only, (1) 12" x 20" sealed hot food well, fully insulated, wired remote solid state control, stainless steel top & interior liner, galvanized exterior housing, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
