RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries electric hot food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SPC-TW-D/DW-20-03-50 electric hot food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SPC-TW-D/DW-20-03-50 50-3/8 Inch Electric Serving Counter with Digital Controls
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SPC-TW-D/DW-20-03-50 |
| Manufacturer Part # | SPC-TW-D/DW-20-03-50 |
| Design | Open Storage Base |
| Base Finish | Specify |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Well Type | Open Well |
| Working Height | 36" |
| Type | Mobile |
| Overall Width (side - side) | 49" - 54" |
| Height | 36" |
| Width | 50.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 450 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SPC-TW-D/DW-20-03-50, SpecLine Hot Food Serving Counter, 50-3/8"W x 30"D x 36"H, (3) 12" x 20" hot wells, wet & dry operation, individual digital controls, 14ga stainless steel top, specify base, rear storage opening, (4) 5" locking swivel casters, UL, cUL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
