RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries utility serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SPC-ST-60 utility serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SPC-ST-60 60-3/8 Inch Solid Utility Food Table Stainless Steel Top with 5 Inch Casters
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SPC-ST-60 |
| Manufacturer Part # | SPC-ST-60 |
| Design | Mobile Modular, Open Rear With Undershelves |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Base Construction | Specify Base |
| Type | Solid Top Unit |
| Working Height | 36" Working Height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" Wide (side - Side) |
| Height | 36" |
| Width | 60.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 300 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SPC-ST-60, SpecLine Solid Utility Food Table, 14ga stainless steel top, 60-3/8"W x 30"D x 36"H, specify base, rear storage opening, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
