- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Low Temp Industries SPC-ST-50 50-3/8 Inch Solid Utility Food Table Stainless Steel Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SPC-ST-50 |
| Manufacturer Part # | SPC-ST-50 |
| Design | Mobile Modular, Open Rear With Undershelves |
| Overall Width (side - side) | 49" - 54" Wide (side - Side) |
| Working Height | 36" Working Height |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Base Construction | Specify Base |
| Type | Solid Top Unit |
| Height | 36" |
| Width | 50.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 260 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SPC-ST-50, SpecLine Solid Utility Food Table, 14ga stainless steel top, 50-3/8"W x 30"D x 36"H, specify base, (1) rear storage opening, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
