RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cold food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SPC-MX-20-05-74 cold food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SPC-MX-20-05-74 74 Inch Refrigerated Cold Food Counter Stainless Steel Top with Cold Well
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SPC-MX-20-05-74 |
| Manufacturer Part # | SPC-MX-20-05-74 |
| Base Construction | Specify |
| Base Finish | Specify |
| Cooling Type | Refrigerated |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Working Height | 36" |
| Base Design | Open Rear |
| Mobile or Stationary | Mobile |
| Overall Width (side - side) | 73" - 78" |
| Height | 36" |
| Width | 74.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 676 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SPC-MX-20-05-74, SpecLine Refrigerated Cold Food Counter, 74-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel top, (1) 66-3/8"W x 21-1/4"D x 9" deep stainless steel cold well, accommodates (5) full size 6" deep food pans, pan drain, rear storage opening, specify base, 1/3 hp, self-contained refrigeration, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
