RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries cold food serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SPC-IC-20-03-50 cold food serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SPC-IC-20-03-50 50-3/8 Inch Ice Cooled Serving Counter with Stainless Steel Top
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SPC-IC-20-03-50 |
| Manufacturer Part # | SPC-IC-20-03-50 |
| Working Height | 36" |
| Base Construction | Specify |
| Base Design | Open Rear |
| Cooling Type | Ice Cooled |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Base Finish | Specify |
| Mobile or Stationary | Mobile |
| Overall Width (side - side) | 49" - 54" |
| Height | 36" |
| Width | 50.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 350 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SPC-IC-20-03-50, SpecLine Ice Cooled Serving Counter, 50-3/8"W x 30"D x 36"H, accommodates (3) 12" x 20" pans, 14ga stainless steel top with 38"W x 6" deep fully insulated pan, specify base, rear storage opening, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
