RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries frost top serving counters.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries SPC-FT-72-84 frost top serving counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries SPC-FT-72-84 84 Inch Frost Top Serving Counter Stainless Steel with Refrigeration
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | SPC-FT-72-84 |
| Manufacturer Part # | SPC-FT-72-84 |
| Design | Open Cabinet |
| Working Height | 36" |
| Type | Mobile Modular |
| Base Finish | Specify |
| Overall Width (side - side) | 79" - 84" |
| Height | 36" |
| Width | 84.38" |
| Depth | 30" |
| Weight | 700 lbs |
| UL | Yes |
| UL EPH | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, SPC-FT-72-84, SpecLine Frost Top Serving Counter, 84-3/8"W x 30"D x 36"H, 14ga stainless steel top with (1) 80"W x 25 1/8"D x 5/8" deep stainless steel frost top with removable grate, specify base, rear storage opening, self-contained refrigeration, 1/4 hp, 5" casters all with brakes, UL, cUL, UL EPH
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL EPH
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
